Æresmedlemmer

Marinemaler Carl Fredrik Sørensen, 1867

Maler C. Aagaard, 1889

Dyremaler, professor Carl Bøgh

Maler, professor Geskel Saloman, 1892

Stadsarkitekt William Klein, 1892

Professor, dr. phil. Jul. Lange, 1892

Maler C. C. A. Weber, 1892

Maler J. Exner, 1894

Billedhugger Theobald Thielemann, 1898

Maler Otto Bache, 1899

Professor Ludvig Knudsen, 1913

Landskabsmaler Godfr. Christensen

Carl Mortensen

Maler Emil Krause

Edouard Eggeling

Musiker H. S. Paulli

Maler Chr. F. Beck, 1951

Maler Carlo Hornung-Jensen, 1957

Maler Axel Salto, 1959

Billedhugger Ejnar Breinholt, 1970

Maler Augusta Thejll Clemmensen, 1973

Arkitekt MAA Villy Hall Olafsen, 1975

Maler Ernst Jensen, 1975

Billedhugger Svend Lindhart, 1978

Maler Jørn Glob, 1981

Landsretssagfører E. Fogh Hansen, 1986

Grafiker Sofus Rindel, 1988

Museumsdirektør Stig Miss, 1992

Afd.leder, forfatter, dr. phil. Birgitte Possing, 1992

Arkitekt MAA, maler Bent Rud, 1995

Litograf Eli Ponsaing, 1999

Billedhugger Inger-Marie Jørgensen, 2003

Arkitekt Niels Wamberg, 2019

Otto Bache Prisen

1930 Maler N. P. Bolt

        Maler Carlo Hornung-Jørgensen,

1931 Billedhugger Chr. Svejstrup-Madsen

1932 Maler Einar Parslev

1933 Maler Helge Holme

1934 Ingen uddeling

1935 Maler Carl V. Meyer

1936 Maler Thorvald Larsen

1937 Maler Ludvig Holm

1938 Billedhugger J. J. Bregne

1939 Harald Kjær

1940 Maler Chr. F. Bech

1941 Maler Jacob Meyer

          Maler Kai V. de Fine Licht

          Maler Hugo 

1942 Maler Axel Hou

          Maler Kofoed Jespersen

          Billedhugger Max Meden

1943 Maler Reinholdt Nielsen

1944 Malerinde Marie Mehrn

1945 Maler Niels Lindberg

1946 Maler Knud K. Olsen

1947 Maler Jacob Agersnap

1948 Billedhugger Breinholdt

1949 Maler Bernhard Frederiksen

1950 Malerinde Marie Mehrn

1951 Ingen uddeling

1952 Maler Hans Flygenring

         Maler Th. B. Dahl

1953

1954

1955

1956 Maler Stephan Viggo Pedersen

          Maler Georg Glud

1957 Malerinde Augusta Thejll Clemmensen

         Billedhugger Svend Lindhardt

1958 Maler Jacob Meyer

1959 Maler Erik Jensen

1960 Maler Henning Jensen

1961 Billedhugger Anker Hoffmann

1962 Maler Jørn Glob

1963 Maler Niels Bruun

1964 Billedhugger Elise Heide-Jørgensen

1965 Maler Gunnar Ditlefsen

1966 Billedhugger Ernst Gulløv Eberlein

1967 Ingen uddeling

1968 Ingen uddeling

1969 Maler Peter Ingemann Nielsen

1970 Ingen uddeling

1971 Malerinde Eva Andersen

1972 Maler Ove Haase

1973 Billedhugger Edith Ludvigsen

1974 Ingen uddeling

1975 Maler Henri Rotschild

1976 Billedhugger Jytte Thompson

1977 Maler Inge Lut Debois

1978 Ingen uddeling

1979 Ingen uddeling

1980 Maler Inge Bendixsen

1981 Maler Inge Lise Bonnevie

1982 Maler Ruben Galardi

1983 Maler Kristian Begtorp

1984 Maler Sixten Wiklund

1985 Maler Anni Løgstrup

        Maler Poul Lillesøe

1986 Holger Kock

          Grafiker Helle Thorborg

1987 Gudrun Poulsen

1988 Richard Petersen

1989

1990 Emma Mau Bach

1991 Grafiker Helka Agerup

1992 Billedhugger Inger-Marie Jørgensen

1993 Maler og grafiker Torben Bohse

1994 Grafiker Birgitte Harslev

1995 Grafiker Ulla Ljungkrans

1996 Litograf Eli Ponsaing

1997 Grafiker Kirsten Antonie Sørensen

1998 Maler Søren Birk Pedersen

1999 Grafiker Karen Højgaard

2000 Grafiker Elly Sulkjær Westergaard

2001 Guldsmed Peder Musse

2002 Maler Sven Okkels

2003 Maler Victoria Friis

2004 Maler Regnar Jensen

2005 Arkitekt MAA, mag. art. Bente Draiby

2005 Væver Charlotte Schrøder

2006 Maler Deolinda Fonseca

          Maler Jeff Ibbo

2007 Maler og grafiker Lea Boruszek 

2008 Billedhugger Josef Salamon

          Maler Allan Malchau

2009 Keramiker Carsten Hansen

2010 Grafiker Poul Skov Sørensen

          Maler Mathilde Fenger

          Maler og litograf Mogens Høver

Kunstnerforeningens Pris

2014 Grafiker Kirsten Antonie Sørensen

2015 Maler og grafiker Frederique Wirtz

2016 Tegner og kalligraf Regitze Steinbruch

2017 Maler Else Hyldahl

2018 Billedhugger Marianne Schepelern

2019 Maleren Susanne Rubin

Andre priser

2011 Koncertmester Boris Samsing tildelt Carl Frederik Sørensen Prisen

2012 Maleren Kristian Begtorp tildelt Carl Frederik Sørensen Prisen

2013 Grafiker Eva Nedergaard tildelt David Jacobsen Prisen

2013 Litograf Per Vendelbo tildelt Joel Ballin Prisen