1930 Maler N. P. Bolt

        Maler Carlo Hornung-Jørgensen,

1931 Billedhugger Chr. Svejstrup-Madsen

1932 Maler Einar Parslev

1933 Maler Helge Holme

1934 Ingen uddeling

1935 Maler Carl V. Meyer

1936 Maler Thorvald Larsen

1937 Maler Ludvig Holm

1938 Billedhugger J. J. Bregne

1939 Harald Kjær

1940 Maler Chr. F. Bech

1941 Maler Jacob Meyer

        Maler Kai V. de Fine Licht

        Maler Hugo

1942 Maler Axel Hou

        Maler Kofoed Jespersen

        Billedhugger Max Meden

1943 Maler Reinholdt Nielsen

1944 Malerinde Marie Mehrn

1945 Maler Niels Lindberg

1946 Maler Knud K. Olsen

1947 Maler Jacob Agersnap

1948 Billedhugger Breinholdt

1949 Maler Bernhard Frederiksen

1950 Malerinde Marie Mehrn

1951 Ingen uddeling

1952 Maler Hans Flygenring

        Maler Th. B. Dahl

1953

1954

1955

1956 Maler Stephan Viggo Pedersen

        Maler Georg Glud

1957 Malerinde Augusta Thejll Clemmensen

         Billedhugger Svend Lindhardt

1958 Maler Jacob Meyer

1959 Maler Erik Jensen

1960 Maler Henning Jensen

1961 Billedhugger Anker Hoffmann

1962 Maler Jørn Glob

1963 Maler Niels Bruun

1964 Billedhugger Elise Heide-Jørgensen

1965 Maler Gunnar Ditlefsen

1966 Billedhugger Ernst Gulløv Eberlein

1967 Ingen uddeling

1968 Ingen uddeling

1969 Maler Peter Ingemann Nielsen

1970 Ingen uddeling

1971 Malerinde Eva Andersen

1972 Maler Ove Haase

1973 Billedhugger Edith Ludvigsen

1974 Ingen uddeling

1975 Maler Henri Rotschild

1976 Billedhugger Jytte Thompson

1977 Maler Inge Lut Debois

1978 Ingen uddeling

1979 Ingen uddeling

1980 Maler Inge Bendixsen

1981 Maler Inge Lise Bonnevie

1982 Maler Ruben Galardi

1983 Maler Kristian Begtorp

1984 Maler Sixten Wiklund

1985 Maler Anni Løgstrup

        Maler Poul Lillesøe

1986 Holger Kock

        Grafiker Helle Thorborg

1987 Gudrun Poulsen

1988 Richard Petersen

1989

1990 Emma Mau Bach

1991 Grafiker Helka Agerup

1992 Billedhugger Inger-Marie Jørgensen

1993 Maler og grafiker Torben Bohse

1994 Grafiker Birgitte Harslev

1995 Grafiker Ulla Ljungkrans

1996 Litograf Eli Ponsaing

1997 Grafiker Kirsten Antonie Sørensen

1998 Maler Søren Birk Pedersen

1999 Grafiker Karen Højgaard

2000 Grafiker Elly Sulkjær Westergaard

2001 Guldsmed Peder Musse

2002 Maler Sven Okkels

2003 Maler Victoria Friis

2004 Maler Regnar Jensen

2005 Arkitekt MAA, mag. art. Bente Draiby

2005 Væver Charlotte Schrøder

2006 Maler Deolinda Fonseca

        Maler Jeff Ibbo

2007 Maler og grafiker Lea Boruszek 

2008 Billedhugger Josef Salamon

         Maler Allan Malchau

2009 Keramiker Carsten Hansen








2010 Grafiker Poul Skov Sørensen

         Maler Mathilde Fenger

         Maler og litograf Mogens Høver

      


Otto Bache prismodtagere


Otto Bache Prismodtagere